روفتاپ پکیج چیست و چه کاربردی دارد؟

09121074065 شماره همراه
روفتاپ پکیج چیست؟

روفتاپ پکیج یکی از جدیدترین سیستم‌های تهویه مطبوع است که دارای راندمان بسیار بالایی است. هزینه راه اندازی این دستگاه از سایر سیستم‌ها نسبتا گرانتر است و معمولا برای مجتمع‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. سرمایش و گومایش تولید شده توسط این سیستم بسیار مطبوع بوده و رطوبت بسیار مناسبی هم برای محیط فراهم می‌آورد.

با ما تهویه
با ما تهویه

روفتاپ پکیج (پکیج یونیت پشت بامی) یکی از سیستم­ های تهویه مطبوع می باشد که راندمان انرژی بالایی دارد. طراحی این دستگاه به گونه ای می باشد که ساختار آن ترکیبی از کندانسینگ یونیت (چیلر بدون اواپراتور و شیر انبساط) و هواسازی با کویل سرمایش DX است. برای این که بتوانید هنگام خرید این محصول بهترین انتخاب را داشته باشید در این بخش به بررسی موارد مهم در این مورد خواهیم پرداخت.

روفتاپ پکیج چیست؟

روف تاپ پکیج دستگاهی‌ست که به صورت ترکیبی از چیلر و هواساز در یک مجموعه یکپارچه قرار گرفته است. این دستگاه در زمینه ی گرمایش، سرمایش، فیلتراسیون و تنظیم رطوبت هوا به شما کمک می کند. اجزای داخلی در نظر گرفته شده برای این دستگاه شامل یک چیلر هوا خنک، کویل حاوی مبرد، کویل آبگرم، فن، فیلتر و تجهیزات رطوبت زنی می باشد.

 • در حالت سرمایش، چیلر تراکمی هوا خنک کار می کند و مبرد را به کویل حاوی مبرد (اواپراتور) ارسال می کند. بعد فن در نظر گرفته شده برای دستگاه با چرخش خود و عبور دادن هوا از اطراف کویل به کاهش دمای اطراف کمک می کند.
 • در حالت گرمایش نیاز است تا آبگرم از موتورخانه و یا دستگاه پکیج دیواری به کویل آبگرم ارسال و فن با چرخش خود به افزایش دمای محیط کمک کند.

روفتاپ پکیج دارای سه کانال هوای رفت، هوای برگشت و هوای تازه می باشد و در بیشتر موارد کمپرسور اسکرال برای نصب در نظر گرفته می شود. علت این موضوع به این خاطر است که تنوع ظرفیت های تولیدی آن مناسب محدوده کاری روفتاپ پکیج می باشد و در مناطق گرمسیری استفاده از کمپرسورهای پیستونی گزینه ی مناسب تری می باشد.

راندمان بیشتر و قیمت پایین تر به نسبت سایر محصولاتی که در این زمینه وجود دارند باعث شده است تا روفتاپ پکیج در مقایسه با ترکیب چیلر و هواساز گزینه ی مناسب تری برای خرید باشد.

آشنایی با کاربرد روفتاپ پکیج

کاربرد روفتاپ پکیج در برخی از موارد مشابه با کاربردهای هواساز و ترکیب آن با چیلر یا کندانسینگ یونیت می باشد. تفاوتی که در بین دستگاه های نام برده شده وجود دارد در مورد نحوه ی کارکرد، محدودیت های به کارگیری و قیمت تمام شده آن می باشد. 

استفاده از روف تاپ پکیج برای مکان هایی که فضایی یکپارچه و با متراژ نسبتاً بالا داشته باشند گزینه ی مناسبی می باشد و انتخاب آن در محیط هایی که در ادامه اشاره می کنیم کاربردی می باشد.

 • فضای مشاع پاساژها (راهروها)
 • فضای مشاع هتل ها و مراکز تفریحی
 • سالن ها
 • باشگاه های ورزشی
 • فروشگاه ها و مراکز خرید زنجیره ای
 • سالن های سمینار و اجتماعات
 • تالارهای پذیرایی و رستوران ها
 • دانشگاه ها و مراکز آموزشی
 • کارخانه و کارگاه های صنعتی
 • نمایشگاه ها
 • و...

بررسی مشخصات فنی و اجزای روفتاپ پکیج

در این بخش قصد داریم به بررسی ویژگی ها و مشخصات در نظر گرفته شده برای تولید بخش داخلی روفتاپ پکیج بپردازیم.

هوارسان

هواساز جهت مکش هوا، فیلتراسیون و کاهش یا افزایش دمای آن به خاطر در تماس بودن با سطح کویل سرمایشی و یا گرمایشی در نظر گرفته شده است. 

اولین بخش در نظر گرفته شده برای هواساز دستگاه پکیج یونیت دمپرهای هوای تازه و هوای برگشت می‌ باشد و موظف به کنترل دبی هوای ورودی به هواساز می باشد. پره‌ های در نظر گرفته شده برای آن از نوع آلومینیومی با ساختار ایرفویل می باشد. امکان باز و بسته شدن دمپرها به صورت دستی، به کمک دستگیره و یا به صورت خودکار و کمک موتور دمپر و توسط سیستم کنترل مرکزی انجام خواهد شد.

کندانسینگ یونیت

کندانسینگ یونیت (یونیت کندانسور) موظف به تأمین برودت و یا سرمایش بر اساس سیکل تبرید تراکمی در دستگاه می‌ باشد. کارکرد این بخش به این صورت است که مبرد در داخل کویل انبساط مستقیم (DX) پس از گرفتن گرمای هوای در تماس با سطح کویل و کاهش دمای آن خود دچار افزایش دما شده و تبخیر می‌ شود.

مبرد در داخل کمپرسور متراکم می شود و با سطح فشار بالاتر به سمت کندانسور می‌ رود.

تابلو برق

تابلو برق به عنوان یکی از اصلی ترین بخش های تشکیل دهنده روفتاپ پکیج می باشد که به صورت یکپارچه و در یک واحد برای هر دو قسمت پکیج یونیت شامل هوارسان و کندانسینگ یونیت طراحی و تولید می‌ شود.

تابلو برق موظف به راهبری، حفاظت و کنترل عملکرد دستگاه می‌ باشد. انتخاب قطعات مناسب در تابلو برق می تواند در طول عمر مفید دستگاه و کیفیت عملکرد آن تاثیر گذار باشد.

کلید کنتاکتوری

برای تولید و ساخت تابلو برق از کنتاکتور، کلید حرارتی یا بیمتال، رله، کنترل فاز، کنترل بار و ولتاژ، ساعت تایمر و ترموستات دیجیتالی استفاده می‌ شود. وظیفه ی در نظر گرفته شده برای تابلو برق توسط سیم‌ کشی مدار فرمان بین قطعات انجام می‌ شود. 

کنترل PLC

در طراحی و ساخت تابلو برق با کنترل PLC نیز از انواع کنتاکتور، کلید حرارتی یا بیمتال، رله، کنترل فاز، کنترل بار و ولتاژ استفاده می‌ شود.

کمپرسور

تعداد کمپرسورهای در نظر گرفته شده برای روفتاپ پکیج معمولا یک یا دو عدد کمپرسور می باشد و با توجه به ظرفیت برودتی و مقدار حجم هوای خروجی در بیشتر موارد نوع کمپرسور انتخابی اسکرال می باشد.

سیکل تبرید در نظر گرفته شده می تواند تک مدار یا دو مداره باشد.

مجموع ظرفیت کمپرسورها حدوداً بین 5 تا 70 تن تبرید می باشد.

کندانسور

کندانسور در نظر گرفته شده برای روفتاپ پکیج متشکل از لوله های مسی با فین های آلومینیومی به همراه چند فن آکسیال می باشد و این قطعه موظف به عملیات چگالش مبرد و تغییر فاز آن از حالت گاز به مایع می باشد.

امکان استفاده کردن از کندانسور آبی در ساخت روفتاپ پکیج ها وجود دارد اما به دلیل ابعاد و ظرفیت پایین و نیاز به برج خنک کن برای کندانسور آبی این کار خیلی توجیه ندارد.

کویل DX 

کویل DX کویلی است که به جای آب در آن مبرد جریان دارد. هوا از طریق عبور از روی آن خنک می شود و به سمت کانال های خروجی منتقل می شود.

شیر انبساط

شیر انبساط در روفتاپ پکیج می تواند از نوع مکانیکی یا الکترونیکی باشد. 

فیلترها

فیلترهای انتخابی برای استفاده در دستگاه با توجه به کاربری فضایی در نظر گرفته شده متفاوت می باشد. مسئله ی مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که نیاز است فیلترها هرچند وقت یکبار تمیز شوند و در صورت نیاز تعویض شوند.

فن دمنده

فن دمنده موظف به انتقال هوا و به گردش درآوردن آن می باشد. انتخاب این فن و موتور آن با توجه به پارامترهای مختلف اعم از ظرفیت سرمایش و ظرفیت هوادهی، تعداد فیلترهای داخلی و طول مسیر و پیچ و خم کانال فشار استاتیکی فن انجام می شود.

فن دمنده به خاطر حجم هوا و فشار استاتیک بالا از نوع سانتریفیوژ می باشد و جنس آن از نوع گالوانیزه یا پلاستیک فشرده (ABS) می باشد.

کویل گرمایشی

جهت گرمایش از کویل گرمایشی استفاده می شود. کویل گرمایشی از آب گرم تولید شده توسط موتورخانه یا بخار آب گرم استفاده می کند.

راهنمای خرید روفتاپ پکیج

برای این بتوانید با توجه به فضا و بودجه ای که برای خرید در نظر گرفته اید یکی از مدل های روفتاپ پکیج را انتخاب کنید توجه به نکاتی که در ادامه اشاره می کنیم ضروری می باشد.

 • انتخاب دستگاه براساس ظرفیت سیستم (سرمایش و گرمایش): با توجه به محاسبات حرارتی و سرمایشی انجام شده در ساختمان می توانید ظرفیت مناسب را برای روفتاپ پکیج انتخاب کنید. (توجه به متراژ و کاربری محیط مورد نظر خود)
 • کارایی انرژی: توجه به این مورد مسئله ی مهمی محسوب می شود و نیاز است روفتاپ پکیجی را برای خرید انخاب کنید که کارایی انرژی بالا دارند و به کاهش مصرف انرژی کمک می کنند.
 • کیفیت و قابلیت اطمینان: کیفیت ساخت روفتاپ پکیج مسئله ی مهمی می باشد که می تواند در طول عمر مفید دستگاه تاثیرگذار باشد. 
 • صدا و ارتفاع صوت: سیستم در نظر گرفته شده باید به گونه ای باشد که به طور صحیح و بدون ایجاد سر و صداهای مزاحم بتواند عمل کند. نیاز است تا بررسی کنید که سطح صوت تولید شده توسط سیستم به گونه ای نباشد که غیر قابل تحمل کردن باشد.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش: مدت زمان در نظر گرفته شده برای ارائه ی خدمات گارانتی و خدمات پس از فروش مسئله ی مهمی محسوب می شود که باید به آن توجه داشته باشید.
 • قیمت دستگاه: شما می توانید با توجه به بودجه ی در نظر گرفته شده برای خرید یکی از مدل های دستگاه روفتاپ پکیج را انتخاب کنید. 
 • توجه به برند سازنده دستگاه روفتاپ پکیج
 • نوع کمپرسور
 • ظرفیت هواساز
 • نوع فیلتراسیون
 • ظرفیت کمپرسور
 • جنس و برند قطعات برودتی و الکتریکی
 • طراحی و ساخت روفتاپ پکیج
 • و...

تمام موارد نام برده شده به شما در انتخاب مدل مناسب کمک می کند. شما می توانید جهت دریافت مشاوره و ثبت سفارش خود با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید تا همکاران ما بتوانند در این زمینه به شما کمک کنند.

برندهای معتبر تولید کننده روفتاپ پکیج

از معتبرترین برندهای تولید کننده روفتاپ پکیج موجود در بازار ایران می‌توان به برند لنزور، ال جی، مدیا و گری اشاره نمود. هر کدام از این برندها دارای مدلهای مختلف با ظرفیت‌های متنوع هستند. برای خرید و استعلام قیمت این محصولات می‌توانید با باما تهویه تماس بگیرید.

برای آشنایی بیشتر از محصولات مرتبط دیدن نمایید:

روفتاپ پکیج لنزورامتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)
تماس بگیرید